Various Committees(Vidyalaya level Committees)

Committees for the Academic Session 2018 - 19 w.e.f 01/ 04 /2018
     
S.No COMMITTEES Ms./Mr./Mrs.
1 Admissions Binod Kumar Chaudhary PGT(Hindi)
    Pramod Kumar PGT ( C S )
    Vishal Deshpande, TGT(Art)
    Y. Jyothi, PRT
2 Internal Examinations Secondary
Mahathi G PGT(Eng)
    S Krishna
    K K Latha
  Primary  Ruksana Begum
    Veeraswamy ( SUB STAFF )
     
3 CBSE
 S. Pramod Kumar, I/C PGT(CS)
    K. Ramesh TGT(WE)
  E CLASS ROOM , SECONDARY  S. Pramod Kumar, I/C PGT(CS)
  PRIMARY Y Jyothi
     
4 Time- Table (Sec & Sr. Sec)  Uma Maheshwari PGT (Comm) I/ C
    S Krishna
  Primary T. Ravindernath, PRT
    Ruksana Begum  PRT
     
5 CCA (Secondary) Mahathi, PGT(Eng)
    Binod Kumar Chaudhary  PGT(Hindi)
     
  CCA ( PRIMARY) Jyothi, PRT
    All House Masters
    All Class-Teachers 
    All Co-Class Teachers
    Music Teacher
     
6 Academic Co-ordinator-1 D. Madhusudan PGT (Eco) I /C
  (XI & XII) Cl. Trs of XI & XII (Sci / Comm)-members
  Co-ordinator-2  (VI-X) Mahathi
    Cl. Trs of VI to X- members
  PRIMARY T. Ravindernath PRT  I/C
7 B S & G Dr. D. Madhu Sudan I/C, PGT(Eco)
    Binod Kumar Chaudhary PGT (Hindi)
    K.Ramesh, TGT( WE)
    Jyothi
     
  Cubs K Ramesh  , WET
  Bulbuls Y. Jyothi I/C
     
8 Discipline P V B Reddy I/C
    T. Ravindernath
    Mahathi
    Uma Maheshwari
    Dr. D Madhusudan
    K Ramesh
    Vishal D
    All Class-Teachers / Co- Class TRS
9 U B I PORTAL/FEE S. Pramod Kumar PGT (CS) I/C
    ALL CLASS TRS
     
10 Shaala Darpan S. Pramod Kumar- Coordinator
    Binod Kumar Chaudhary - Member
    T. Ravindernath member
     
11 Sports (Secondary) P V B Reddy
    T R K Sarma
    Sports Coach
12 Sports (Primary) T. Ravindernath, PRT
     
13 Medical Check-up P V B Reddy  I/C
    All Class-Teachers
    All Co-Class Teachers
     
14 Maintenance & Repair K. Ramesh (WET) I/C
    K K Latha
    Vishal D
     
15 Furniture  Vishal D  I/C
    K. Ramesh (WET)
    S. Krishna 
     
16 Library T R K Sarma I / C 
    Uma Maheshwari
    Mahathi
    S Krishna
    All Class teachers (Pri & Sec)
     
17 Maths Club S. Krishna TGT (Maths)
    K.K. Lata TGT (Maths)
     
18 Science Club Sonia Sharma TGT
    Rajat Gupta TGT
     
19 Social SCI Club Dr. Madhusudhan I/C  PGT Eco
    Uma Maheshwari
    Chanchal
     
20 English Literacy Club Mahathi  I/C  PGT ( Eng )
    Kalpana Pandey TGT(Eng)
  English Literacy (Primary) Y Jyothi , PRT
     
21 Hindi Literacy Club Binod Kumar Chaudhary PGT( Hindi ) I/C
    Sushma Saini TGT
  Hindi Literacy (Primary) Ruksana I/C
     
22 Nature Club Sonia Sharma TGT
    Rajat Gupta TGT
  AEP, Guidance & Counselling
  Environmental Club (Primary) T. Ravindranath I/C
    Ms. Mounika
     
23 Art Club Vishal D ART 
     
24 Excursion  S Krishna
    P V B Reddy
    K Ramesh
    Sastry
     
25 Safety & Security PVB Reddy
    K Ramesh , WET
    All Class Teachers/ CO CLASS TRS
     
26 First Aid P V B Reddy
    UMA Maheswari
     
27 A V Aids  Dr. D Madhusudan  I/ C
    S.Pramod Kumar
    K. Ramesh
  Primary Ravindranath
     
28 CMP T. Ravindernath PRT
  Primary Resource Room Jyothi
     
29 Attendance Registers /CS-54 S. Krishna I/C
    Sastry, UDC 
    Veeraiah,LDC
     
30 Website Updation S.Pramod Kumar I/C
    Vishal D
    Veeramani
     
31 Primary News Letter T.Ravindernath
    Jyothi
    Y. Jyothi
     
32 Raj Bhasha  Binod Kumar Chaudhary PGT ( Hindi )
    Sastry, UDC
33 Office Work Sastry, UDC
    Veeraiah, LDC
    All Sub-Staff